Preliminary Sessions' Program

Annual Conference of the IGU Urban Commission

 

 

URBAN CHALLENGES IN A COMPLEX WORLD

 

Poznań, 11 - 14 August 2014

 

Preliminary program – V2

 

 

 

11 August (Monday) hall in front of Lubrański Auditorium, AMU Collegium Minus,

1 Wieniawskiego Str.

 

16:00 – 19:00  Registration of participants

17:00 – 18:00  Meeting of the SC of the IGU Urban Commission (Lubrański Auditorium)

 

 

 

12 August (Tuesday) - Lubrański Auditorium, AMU Collegium Minus, 1 Wieniawskiego Str.

 

 

9:00 – 9:40 

Opening session

9.00 – 9.20

Welcoming address

9:20 –  9:40 

Piano concerto

9:40 – 10:40

Plenary session

Chair: J.J. Parysek

9:40 – 10:10

Prof. Peter Nijkamp  (Free University of Amsterdam, Netherlands)

Cyber city in a complex world

10:10 – 10:40

Prof. Marek Ziółkowski (Adam Mickiewicz University, Poznań, Poland)

Twenty years of transformation: Transformation of Polish society, transformation of Polish cities.

10:40 – 11:00

Discussion

11:00 – 11:30

Coffee break

 


 

11:30 – 13:10

Session 1: Restructuring Post-Communist Cities: Processes and Problems

Chair:  W. Davies

11:30 – 11:50

Alexander Tölle (Collegium Pollonicum, Słubice, Poland)

Transnationalisation Of Urban Development Strategies. Peculiarities of the East Central European Post-Socialist City

11:50 – 12:10

Charles Bohan (University of Lausanne, Switzerland)

Central European Cities in the Global Value Chain of the Motor Industry

12:10 – 12:30

Maria Gunko (Russian Academy of Sciences, Russia)

The Place of Central Russia’s Small Settlements in the Rural-Urban Continuum

12:30 – 12:50 

Pu Hao & Shuangshuang Tang (Hong Kong Baptist University; Nanjing University, China)

Rural-Urban Migration in Post-reform China: A Trade-off between Rural Land and Urban Residency

12:50 - 13:10

Discussion

13:15 – 21.00

Half-day excursion (the historical part of Poznań) & dinner

 

 

 

13 August (Wednesday)Morasko Campus, Collegium Geographicum, 27 Dzięgielowa Street

 

 

8:30 – 10:30

Session 2A, room 21

Contested Social Spaces - 1

Chair J. Delgado

Session 2B, room 18

Complex Urban Systems-1

Networks and systems of cities

Chair: L. Bourne

8:30 – 8:50

Adrian G. Aguilar & Flor Lopez-Guerrero (Institute of Geography, UNAM, Mexico)

Spaces of Poverty and Social Disadvantages in Mexico City

Igor Venceslau (University of São Paulo, Brasil)

Urban System And Postal Topology in Brazil

8:50 – 9:10

Petros Petsimeris & Susan Ball (Universitate Paris 1 Panthéon-Sorbonne, France)

Has Greater London Been ‘Sleepwalking to Segregation’?  A Diachronic Analysis

Antoine Bellwald, Celine Rozenblat  & Faraz Zaidi (University of Lausanne, Switzerland)

“Local” Versus “Global” Centrality of Cities in Networks of Multinational Firms

9:10 – 9:30

Werner Breitung (Xi'an Jiaotong-Liverpool University, Suzhou, China)

Post-socialist restructuring in Chinese cities - Housing Commodification and Socio-Spatial Change in Guangzhou

Jun Yamashita (Kyushu University, Japan)

Knowledge Spillover Effects on Agglomerations of Environment-Related Industries over the Globe

9:30 – 9:50

Nico Kotze (University of Johannesburg, South Africa)

The Poet, Apartheid and the Conservation of a Neighbourhood: Bo-Kaap, Cape Town

Rubén C. Lois-González & Ángel Miramontes-Carballada (University of Santiago de Compostela, Spain)

Industry in the Configuration of Regional Metropolitan and Urban Systems in Spain. An Analysis of the Expansive Period of 1990-2008 and the Effects of the Economic Crisis

9:50 - 10:10

Andre Ch. Horn & Christian Hamann (University of South Africa, South Africa)

School Desegregation in the Post-Apartheid Urban Context: City of Johannesburg, South Africa

Eudes Leopoldo de Souza (University of São Paulo, Brazil)

From Urbanization to Metropolization: New Concepts and Questions Open to Urban Geography

10:10 – 10:30

Discussion

Discussion

10:30 – 11:00

Coffee break


 

11:00 – 13:00

Session 3A, room 21

Urban Governance - 1

Chair: D. O’ Donoghue

Session 3B, room 18

Technological innovations and creative activities in cities

Chair: A.G. Aguilar

11:00 – 11:20

Olga Glezer (Russian Academy of Sciences, Russia)

Features of Urban Governance in Modern Russia: Municipal Status Factor

Aránzazu Pérez Indaverea & Jose Ignacio Vila Vázquez (Universidade de Santiago de Compostela, Spain;  Panthéon-Sorbonne, Paris, France)

Analysing a Spatial Pattern of Innovative and Brand Architecture in European Cities: Clustering and Diffusion of Media and Signature Projects?

11:20 – 11:40

Corrina Porsche (Technical University of Dortmund, Germany)

Providing a Skilled Labor Force as a Challenge for Metropolitan Regions and Its Governance Systems

Jarosław Działek & Monika Murzyn-Kupisz (Jagiellonian University, Kraków, Poland)

“Should I Stay or Should I Go?” Migration Preferences of Young Artists in the Creative Peripheries

11:40 – 12:00

Maria Adélia de Souza (Saint Paul University,  São Paulo, Brasil)

Geography and Governance: Thinking about a Great City, São Paulo (Brazil). Contemporary Dialogues

Joan Ganau, Daniel Paul & Pilar Riera (Universitat de Lleida; Universitat Autónoma de Barcelona, Spain)

The Role of Theater and Performing Arts Venues in the Urban Transformation of Barcelona

12:00 – 12:20

Ludger Basten (Technical University of Dortmund, Germany)

The Governance of Suburbanisms in the Ruhr

Ruth Comerford-Morris (University College Dublin, Ireland)

An Investigation of the Processes of Urban Image Construction in Dublin, Ireland

12:20 – 12:40

Keith S.O. Beavon & Margot Rubin (University of Pretoria, South Africa; University of the Witwatersrand, Johannesburg, South Africa)

Back to the Future or Forward to the Past? Tracing Street Trading Policy and Practise in Johannesburg, 1886-2014

Ludivynn Munoz (Pantheon-Sorbonne, France)

Beirut: a Multilingual City?

12:40 – 13:00

Discussion

Discussion

13:00 – 14:00

Lunch


 

14:00 – 15:40

Session 4A, room 21

Urban Heritage and Conservation

Chair: R. Lois-González

Session 4B, room 18

Creating Sustainability

Chair:  N. Moore-Cherry

14:00 – 14:20

Liliane Buccianti-Barakat (Saint-Joseph University of Beirut, Lebanon)

Attendance and Site Management Label Unesco. The Case of Lebanon)

Reinaldo Paul Pérez Machado, Ligia Vizeu Barrozo, Ailton Luchiari & Christopher Small (University of Sao Paulo, Brazil; Columbia University, New York, United States)

Identification of the urban continuum of Sao Paulo Metropolitan Agglomeration with people, lights and land use. First results of a methodological approach.

14:20 – 14:40

Paz Benito del Pozo & María José Piñeira Mantiñán (University of Leon; University od Santiago de Compostela, Spain)

Conservation Policies of Industrial Heritage in Small and Medium-Sized Spanish Cities

Masanori Murata & Manuel Suárez (National Autonomous University of Mexico, Mexico)

Mexico City: Spatial Effects of Public Transport and Urban Structure               

14:40 – 15:00

Wayne K.D. Davies (University of Calgary, Canada)

Festivities in Cities: Uncovering the Dimensions of Variation

Lorena Cabrera & Javier Delgado (National Autonomous University of Mexico, Mexico)

Real Estate Influence in the Urban Sprawl of Puebla, Mexico           

15:00 – 15:20

Koji Kitada (Chukyo University, Japan)

Struggle for the revival of international tourism in Nagasaki Prefecture

 Ivan Townshend (University of Lethbridge, Canada)

A Method for Identifying Typologies of Neighborhood Social Structural Transformation Through Space and Time in an Urban System

15:20 – 15:40

Discussion

Discussion

15:40 – 16:10

Coffee break


 

16:10 - 18:10

Session 5A, room 21

Increasing Insecurity

Chair: A. Horn

Session 5B, room 18

Complex Urban Systems -2

Urbanization- metropolization

Chair:  Y. Townshend

16:10 – 16:30

Manfred Spocter (Stellenbosch University, South Africa)

A Comparison of City and Small Town Gated Community Security in the Western Cape South Africa

Dan O’Donoghue (Canterbury Christ Church University, United Kingdom)

The Impact of Polish Migration on Urban Ireland

16:30 – 16:50

Rodolfo Finatti (University of São Paulo, Brazil)

Business Condominiums and Insecurity Discourse: New Forms of Urban Spaces 

Thomas Favre-Bulle (École Polytechnique Fédérale de Lausanne, Switzerland)

Metropolitan Dynamics and Institutional Fragmentation in the United States

16:50 – 17:10

Geetha Reddy Anant & K.J. Prasad (Osmania University, Hyderabad, India)

Select Indian Ocean Countries: Cities, Parameters, Assumptions

Eudes Leopoldo de Souza

(University of São Paulo, Brazil)

The Latin American Metropolization: Expanded Reproduction of Metropolis in Peripheral Capitalism

17:10 – 17:30

Glória da Anunciação Alves           (University of São Paulo, Brazil)

The transformations of space and strengthening of socio-spatial segregation (example of São Paulo)

Fabio Betioli Contel

(University of São Paulo, Brazil)

Urban network, new banking topology, and recent indebtedness of low-income population in Brazil

17:30 – 17:50

Dilemmas of Aging Cities

Tomoko Kubo (Gifu University, Japan)

Housing pathways of young people in the Japanese urban market

Discussion

17:50 – 18:10

Discussion

 

18:30 – 20:00

Dinner

 

 

 

14 August (Thursday) - Morasko Campus, Collegium Geographicum, 27 Dzięgielowa Street

 

 

8:30 – 10:30

Session 6, room 21

Contested Social Spaces - 2

Chair: P. Petsimeris

8:30 – 8:50

Jun Tsutsumi (University of Tsukuba, Japan)

Gentrification in the inner suburbs of Sydney, Australia           

8:50 – 9:10

Christian Hamann & Andre Ch. Horn (University of South Africa, South Africa)

Continuity or discontinuity? Evaluating the changing socio-spatial structure of the City of Tsawane, South Africa

9:10 – 9:30

Manuel Suárez-Lastra, Javier Delgado Campos & Naxhelli Ruiz – Rivera (National Autonomous University of Mexico, Mexico)

Urban Segregation and the Distribution of Retail in Mexico City

9:30 – 9:50

Sylwia Dudek-Mańkowska (University of Warsaw, Poland)

Quality of Life in Diverse Neighbourhoods: The Case of Warsaw

9:50 – 10:10

Caroline Bouloc (Panthéon-Sorbonne, Paris, France)

Residential Trajectories of Elites in Warsaw (Poland) after 1989

10:10 – 10:30

Discussion

10:30 – 11:00

Coffee break

11:00 – 12:40

Session 7, room 21

Urban Governance - 2

Chair: L. Basten

11:00 – 11:20

Lim Hye Kyung & Anna Maria Orru (Chalmers University of Technology, Gothenburg, Sweden)

Comapping the Sustainable Compact and Green City

11:20 – 11:40

Daniel J. Du Plessis (Stellenbosch University, South Africa)

Restructuring Post-Apartheid Cities in South Africa: Successes and Failures of Spatial Planning

11:40 – 12:00

Elizabeth K. Block (University of Johannesburg, South Africa)

Unmasking Soweto Renewal: A Case Study of Two Unique Streets       

12:00 – 12:20

Niamh Moore-Cherry (University College Dublin, Ireland)

Brownfields in the Irish Urban Environment: Retrospective and Prospective

12:20 – 12:40

Discussion

12:40 – 13:40

Business Meeting (general)

13:40 – 14:20

Lunch

14:30 – 21.00

Half-day excursion (the Poznań agglomeration)

& Farewell Dinner - Awarding of the Young scholar prize

 

Follow us:  
Institute of Geography - University of Lausanne - CH-1015 Lausanne
Switzerland
Tel. +41 21 692 30 70