Program - Speakers

PRELIMINARY PROGRAM

 

 

Thursday June 18, 2020

 

09:30               Welcome

 

Session 1 – Molecules

 

09:40-10:30     Sara Cuylen, EMBL Heidelberg (DE)
                        "Control of chromosome surfa ce properties by an intrinsically disordered protein"

 

10:30-11:20     Lucas Pelkmans, Univerisity of Zurich (CH)

                        “Finding Order in Heterogeneous Single-Cell Behavior by Crossing Scales in Imaging”

 

11:20-12:10     Steven McKnight, University of Texas Southwestern (USA)
                        “Facultative fluctuation in protein structure as a means of considering dynamic aspects
                         of cell morphology”

 

12:10-13:30     Lunch and Poster session

 

Session 2 – Cells

 

13:30-14:20     Jennifer Lippincott-Schwartz, Janelia Research Campus (USA)

                        “Membrane dynamics and organelle biogenesis—lipid pipelines and vesicular carriers"

 

14:20-15:10     Gia Voeltz, University of Colorado Boulder (USA)
                        “ER contact sites regulate the structure and function of other organelles”

 

15:10-16:00     Ben Lehner, Center for Genomic Regulation Barcelona (ES)
                        “Understanding biology and solving protein structures using deep mutagenesis”

 

16:00-16:15     Break

 

16:15-16:35 (20 min) Talk #1 from selected abstract

 

16:35-16:55 (20 min) Talk #2 from selected abstract

 

16:55-17:15 (20 min) Talk #3 from selected abstract

 

17:15-17:35 (20 min) Talk #4 from selected abstract

 

17:30-18:00     Break

 

 

18:00 John Grace Lecture (open to the public)

 

           Jennifer Lippincott-Schwartz, Janelia Research Campus (USA)

           "Emerging imaging technologies to study cell architecture, dynamics and function"

 

 

 

Friday June 19, 2020

 

Session 3 – Tissues

 

09:30-10:20     Zev Gartner, University of San Francisco (USA)
                        “Building and breaking the mammary gland to study development and disease”

 

10:20-11:10     Caren Norden, Gulbenkian Science Institute (PT)
                        “Shape, growth and patterning: (retinal) organogenesis from cells to tissue”

 

11:10-12:00     Magdalena Götz, Helmholtz Zentrum Munich (DE)

                        “Novel mechanisms of neurogenesis – how to create order in the nucleus”

 

12:00-13:00     Lunch

 

13:00-13:10     Presentation of the Prix Henri Guenin

 

Session 4 – Populations & Ecosystems

 

13:10-14:00     Nathalie Stroyemeyt, University of Bristol (UK)

                        “A simple movement rule for spatial and social division of labour in insect societies”

 

14:00-14:50     Martin Ackermann, ETH Zurich (CH)

                        “Self-organization of multicellular microbial systems”

 

14:50-15:40     Bernard Degnan, University of Queensland (AU)
                        “Origin of animal complexity”

 

15:40-16:00     Concluding remarks

CIG - Le GĂ©nopode - CH-1015 Lausanne
Switzerland
Tel. +41 21 692 39 00
Fax +41 21 692 39 05